پروراندن ترکیه زلزله چگونه شهرهای

پروراندن: ترکیه زلزله چگونه شهرهای ظهر امروز اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

ماجرای پیش آمده جهت چند دخترجوان و مأمور پلیس در یکی از پارک‌های پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل هایی زیادی در پی داشت ولی آنقدر غیرقابل دفاع بود که حتی س

ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

عبارات مهم : تصویر

ماجرای پیش آمده جهت چند دخترجوان و مأمور پلیس در یکی از پارک های پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل هایی زیادی در پی داشت ولی آنقدر غیرقابل دفاع بود که حتی سخنگوی ناجا نیز از وقوع آن ابراز تأسف کرد.

به گزارش ایسنا، چند روز پیش فیلمی حدودا دو دقیقه ای از درگیری پیش آمده میان ماموران گشت امنیت اخلاقی با چندینه دختر جوان دریک پارک در اینترنت از جمله تلگرام، توئیتر، اینستاگرام و … منتشر شد. فیلمی که در آن مامور زن پلیس با دختری جوان درگیر شده است و در این میان جملات نامناسبی هم میان طرفین رد و بدل می شود و در آخر فیلم انتشار یافته نیز مشخص نمی شود که آیا ماموران این دختر را که ظاهرا به علت حجاب نامناسب وارد مشاجره با پلیس شده است بود به مقرپلیس انتقال یافته کردند یا خیر.

این فیلم به سرعت در اینترنت انتشار یافته و تصویر العمل بسیاری بازدیدکنندگان این فضاها اعم از اشخاص سیاسی، هنری و … را در پی داشت و هر یک از این افراد از منظری متفاوت اقدام این ماموران را به نقد کشیدند. بسیاری از بازدیدکنندگان اینترنت هم تصویر العمل خود به این اقدام را با هشتگ #گشت_ارشاد با دیگر بازدیدکنندگان توئیتر و اینستاگرام به اشتراک گذاشتند.

ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

دستور وزیرکشور جهت بررسی جامع حادثه

اما نخستین تصویر العمل رسمی به این اقدام از سوی وزیر کشور مطرح شد و عبدالرضا رحمانی فضلی در خبری که پورتال وزارت کشور انتشار داده است دستور بررسی جامع و ارائه گزارش آن تا روز شنبه را صادر کرد.

ماجرای پیش آمده جهت چند دخترجوان و مأمور پلیس در یکی از پارک‌های پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل هایی زیادی در پی داشت ولی آنقدر غیرقابل دفاع بود که حتی س

ابراز تأسف سخنگوی ناجا

پس از رحمانی فضلی، سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا نیز به این ماجرا تصویر العمل نشان داد و با ابراز تاسف از وقوع این اقدام اعلام کرد که این فیلم مربوط به یکی از پارک های پایتخت هست، منتظرالمهدی اینطور به این ماجرا تصویر العمل نشان داد:« ضمن ابراز تاسف از اتفاق صورت گرفته در فیلم پخش شده است در یکی از پارک های پایتخت که موجب آزردگی خاطر بینندگان فیلم شد اعلام می کنم که به هیچ وجه چنین رفتاری از سوی ماموران پلیس مورد تایید ناجا نیست.»

سخنگوی ناجا با بیان اینکه « فیلم پخش شده است بخشی از کل فیلم است» گفت:« جهت انجام و فرجام بهینه مأموریت های پلیسی همواره ماموران مورد آموزش واقع می شوند و در خصوص کنترل هیجانات و سعه صدرشان در مواجهه با بی اعتنایی و قانون گریزی بعضی افراد در مناسبت های اجتماعی تذکرات مورد نیاز به آنان داده می شود، از سوی دیگر واکنش‌ها ماموران همواره مورد نظارت دستگاه ها و سیستم های نظارتی پلیس قرار می گیرد و در خصوص این ماجرا نیز بازرسی پلیس پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ در حال بررسی عنوان است.»

سخنگوی ناجا در آخر نیز به انتظار پلیس از زنان و دختران اشاره کرده و گفته است:« انتظار می رود همه بانوان و دختران جامعه هم شئونات اجتماعی را رعایت کنند.»

ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

ابتکار: رفتارهای خشن و غیردینی در شأن هیچ انسانی نیست

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز از دیگر افرادی بود که این اقدام را محکوم کرد و در صفحه توئیتر «منتسب» به خود نوشت: «فیلمی در اینترنت از برخورد در عنوان حجاب انتشار یافته که به گشت ارشاد منتسب می شود. این واکنش‌ها چه توجیهی دارد؟ ‏دایره عمل یک مأمور حتی در صورت اهانت به وی، تا کجاست؟ ‏به شدت این برخورد را محکوم و پیگیری می کنم. ‏این رفتارهای خشن و غیردینی در شأن هیچ انسانی نیست.»

ماجرای پیش آمده جهت چند دخترجوان و مأمور پلیس در یکی از پارک‌های پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل هایی زیادی در پی داشت ولی آنقدر غیرقابل دفاع بود که حتی س

مولاوردی: باید طرحی نو درانداخت

شهیندخت مولاوردی، دستیار خاص رییس جمهور در حقوق شهروندی نیز به ویدیوی برخورد گشت ارشاد با دختران جوان تصویر العمل نشان داد و در صفحه توئیتر خود نوشت: « انتشار ویدئو نحوه برخورد ماموران پلیس زن با مقوله بدپوششی و شیوه ارشاد آنها!، بیش از پیش ضرورت عوض کردن رویکرد نهادهای فرهنگی و انتظامی از «باید» به «باور»، از «تبلیغ» به «تعمیق»، از «ظاهر» به «معنا» و از «فعالیت های محوری» به «اثربخشی» که از برنامه های فرهنگی دولت یازدهم بود را به ما یادآوری کرد. از ورود و تصویر العمل فوری وزیر کشور تقدیر می کنم و عمیقا بر این باورم که در عصر ارتباطات باید طرحی نو درانداخت.

ورود فراکسیون زنان مجلس به ماجرای ضرب و شتم دختران

ماجرای یک «ارشاد» جنجالی

سیده فاطمه ذوالقدر، نایب رییس فراکسیون بانوان مجلس نیز منشتر شدن یادداشتی به این عنوان تصویر العمل نشان داد و نوشت: « هنوز بیانات رهبری معظم انقلاب درخصوص توصیه واکنش‌ها توأم با لسان معرفت و استدلالِ همراه با روی خوش و با سماحت و مدارا را که سنّة من نبیّه صلی الله علیه و آله می باشد، در روح و روان جامعه طنین انداز هست. آیا رفتاری که در این چندسال و بویژه در این چند روز شاهد بودیم «مداراة النّاس» است؟ آیا چنین واکنش‌ها های خشن سنخیتی با امر به معروف و نهی از منکر دارد؟ باری تعالی رسالت پیامبر(ص) را رساندن خبر دعوتِ به حق دانسته، نه استفاده از هر زور و تزویری. حال امروز چه شده است بر ما، که کلام حق را تفسیر به رأی کرده و آن می کنیم که نباید.»

دربخش دیگری از یادداشت ذوالقدر آمده است:« مگر نه آنکه یکی از وعده های دولت تدبیر و امید برقراری امنیت زن در اجتماع وارتقاء جایگاه زنان و دخترانمان در جامعه بود؟مگر نه آنکه لایحه امنیت زن را با ظرافت و دقت به پیش می بریم که هرگز خدشه ای به آن وارد شود و حقی از حقوق زن بر زمین نماند. این رفتارهایی که هراز گاه در جامعه با آن روبرو می شویم ، نه تنها اسلامی نیست؛ بلکه انسانی هم نیست. با زنان و دختران سرزمینمان که مادران آینده و آینده سازان کشورند آنگونه واکنش‌ها کنید که با اهل خویش می خواهید واکنش‌ها شود. به حکم انسانیت و در جایگاه نمایندگی نیمی از جامعه و به عنوان نایب مدیر فراکسیون زنان ، ضمن محکوم کردن چنین واکنش‌ها غیرانسانی و اسلامی ، یقینا فراکسیون زنان به عنوان ورود خواهد کرد و ضمن ارج نهادن به تلاش های مجدانه نیروی خدوم انتظامی، وزیر کشور و زیر مجموعه وی باید پاسخگوی واکنش‌ها خودسرانه بعضی از نیروهای تحت امر خود باشند.»

عارف: حرمت و ارزش دختران سرزمین من نباید با اعمال سلیقه بعضی افراد شکسته شود

انتشار این ویدئو ولی سکوت محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس را نیز شکاند و او در کانال تلگرامی خود نوشت: «کلیپی از نحوه برخورد زشت مأموران نیروی انتظامی با یک زن به بهانه بدپوششی نشان از این دارد که نهادهایی که خود را متولی ارشاد مردم می دانند هنوز به عوض کردن در رویکردهای فرهنگی باور ندارند و به حاکمیت چوب و چماق در ارشاد مردم اعتقاد دارند. اینگونه برخوردها بعضا به وسیله افرادی صورت می گیرد که آموزش های مورد نیاز را در این خصوص طی نکرده اند و چه بسا خود بیش از دیگران به ارشاد نیازمند باشند.

ضمن تقدیر از وزیر محترم کشور به جهت تصویر العمل به موقع به این موضوع، مهم است نهادهای ذی ربط یعنی وزارت کشور و نیروی انتظامی در برخورد قاطع با خاطیان درنگ نکنند و نتیجه بررسی های خود را به اطلاع افکار عمومی برسانند.مطمئنا فراکسیون امید هم در پیگیری این عنوان کارها مورد نیاز را انجام خواهد داد. حرمت و ارزش دختران سرزمین من نباید با اعمال سلیقه بعضی افراد شکسته شود. مطمئنا بانوان فرهیخته کشورمان هم در حفظ این حرمت ها بیش از دیگران و مدعیان تلاش می کنند.»

سیده فاطمه حسینی، نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس شورای اسلامی و احمدمازنی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز از دیگر افرادی بودند که در توئیتر به این عنوان تصویر العمل نشان دادند، حسینی نوشت: « برخورد نامناسب ناجا با یکی از دختران این سرزمین با هیچ قائده و قانونی توجیه پذیر نیست، جامعه ای که یکی از بااهمیت ترین مطالباتش منع خشونت علیه زنان است چطور می تواند در برابر اعمال خشونت از سوی حافظان جامعه تاب آورد؟ به وزیرکشور در مجلس تذکر می دهم و باید پاسخگو باشد» . احمدمازنی هم نوشت: «به جای اجرای حکم سعید مرتضوی ناموس مردم را به باد ضرب و شتم می گیرند و…»

نماینده مجلس به نقل از معاون پارلمانی ناجا: برخورد ماموران ما اشتباه بود

طبیه سیاووشی، نماینده دیگر مجلس نیز در توئیترش به صحبتش با معاون پارلمانی ناجا اشاره کرد و نوشت: « ‏فیلم برخورد اخیر گشت ارشاد واقعا تأسف آور بود. با سردار اشراق، معاون امور حقوقی و مجلس ناجا تماس گرفتم، ایشان گفتند برخورد مأموران ما اشتباه بود و ما دستور داده بودیم اگر مقاومتی صورت گرفت، مأموران رها کنند. نیروی انتظامی به سرعت مساله را بررسی خواهد کرد.» و فاطمه سعیدی دیگر نماینده مجلس هم خواستار برخورد وزارت کشور و نیروی انتظامی با ماموران خاطی شد.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران هم در صفحه توئیتر خود به این عنوان تصویر العمل نشان داد و نوشت: «‏سال ها با گشت ارشاد به حریم شهروندان وارد شده است ایم و آسیب روانی و جسمی زده ایم و هیچ دستاورد مثبتی هم نداشته ایم. نقطه پذیرش شکست یک طرح و عوض کردن رویه کجاست؟ ‏هربار فیلمی از ضرب و شتم شهروندی منتشر می شود و عده ای اظهار نگرانی می کنند و مدتی بعد دوباره عنوان تکرار می شود. این یعنی ریشه عنوان را بررسی نکرده ایم.»

عضو شورای شهر: قانون حجاب و عفاف اصلاح شود

خداکرمی همچنین در توئیتی دیگر نیز خواستار اصلاح قانون حجاب و عفاف شد و نوشت: «‏به عنوان مدیر کمیته سلامت شورای شهر از کمیسیون های بهداشت، فرهنگی و اجتماعی مجلس تقاضا دارم تا به فوریت، نسبت به اصلاح قانون حجاب و عفاف اقدام شود تا بیش از این سلامت روانی، فرهنگی و اجتماعی شهروندان به خطر نیفتد.»

نیروی انتظامی جهت امنیت، کم شهید و جانباز نداده است

گروهی از بازیگران و صورت های معروف نیز به این اقدام تصویر العمل نشان دادند که از جمله آنان می توان به ترانه علیدوستی، مهناز افشار، بهاره رهنما، مهراب قاسمخانی، مصطفی کیایی و … اشاره کرد. میلاد کی مرام نیز در اینستاگرامش به شهادت دو مامور مرزبانی ناجا اشاره کرد و خواستار توجه زیاد به آنان شد، شهدا و جانبازان ناجا موضوعی بود که مورد توجه بازدیدکنندگان توئیتر هم قرار داشت و از جمله آن کاربری بود که در توئیتی نوشته بود:« نیروی انتظامی کم مأمور باشرف نداره، کم شهید و جانباز نداده واسه امنیت تو مرزها و وسط شهرها، ولی گاهی یک مامور گشت ارشاد کاری می کنه که تمام زحمات این افراد به باد می ره.»

علم الهدی: اشتباه را جبران کنید

علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز به این عنوان واکش نشان داد و گفت:« پلیسی در اجرای برنامه پلیسی خود اشتباه کرده و باید به آن پیگیری شود، حال یک باره همه دستگاه های کشور راه می افتند تا بعد از این کسی با بی حجاب برخورد نکند. یعنی چه؟ ندا بر ضد قرآن و ندا بر ضد فریضه بر امر به معروف و نهی از منکر آن هم در مجلس؟ وزیر و وکیل راه می افتند و دستگاه ها و مسئولان هم همین طور که به زن بی حجاب اهانت شده است و پلیسی در برخورد اشتباه کرده هست. خب اشتباه را جبران کنید. نیروی انتظامی با خطای یک مامور و یک پلیس در یک مسئله منکر شرعی باید زیر پرسش برود؟»

جامعه شناس: آن دختر قانون را رعایت نکرد

دکتر امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس و استاد دانشگاه در این باره می گوید: « اگر بخواهیم عنوان را کامل بررسی کنیم اقدام آن دختری که حجابش را رعایت نکرده و مورد تذکر گشت ارشاد قرار گرفته بود با توجه به شرایط قانونی کشور یک اقدام ناهنجار بود، ولی متاسفانه با کارها بعضا غلط بعضی از دستگاه های مسئول نظیر همین برخورد ماموران گشت ارشاد با دختر جوان در پارک، عدم رعایت حجاب در میان گروه هایی از جامعه، دیگر به عنوان یک هنجار آشنا نمی شود، بطوریکه اگر فردی چند سال قبل حجاب نامناسبی داشت حتما از سوی مردم مورد تذکر قرار می گرفت ولی دیگر حساسیتی از سوی بعضی از گروهای اجتماعی نسبت به این قانون شکنی دیده نمی شود که همانطور که گفتم علت بخشی از آن رفتارهای نادرستی بود که با این هنجار شکنی انجام شده است است.»

حریرچی با طرح این پرسش که آیا ارشاد افراد با اقداماتی نظیر آنچه که در این فیلم دیده شد، ممکن است؟ گفت: نیروی انتظامی با گشت ارشاد می خواهد افراد را ارشاد و راهنمایی کند، ولی چطور می شود با چنین واکنش‌ها خصمانه ای کسی را ارشاد کرد؟ این اقدام دیگر نامش ارشاد نیست.»

ماموران تحت آموزش قرار بگیرند

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه ماموران پلیس باید تحت آموزش نحوه برخورد نتیجه بخش با متخلفان قرار بگیرند، خاطرنشان کرد: پلیس باید به ماموران آموزش دهد که چطور با متخلفان برخورد کنند تا رفتارشان نتیجه بخش باشد؛ نه اینکه واکنش‌ها و عملکرد دیگر همکاران فداکار و ایثارگرشان را نیز زیر پرسش ببرند. »

وی با بیان اینکه پلیس باید بررسی کند که آیا رفتارهایی که تاکنون انجام داده درست بوده یا خیر؟ گفت: « اگر قرار است اقدام اثربخش انجام شود باید رفتارهای قبلی و میزان اثربخشی آن بررسی شود و با آسیب شناسی آن، کارها تازه انجام شود.»

مأموران پلیس از مردم هستند

حریرچی با اشاره به حکم کلی که با استناد به واکنش‌ها جزئی این مامور زن راجع به تمام ماموران پلیس صادر می شود نیز گفت: « ماموران پلیس از خود مردم هستند و نباید واکنش‌ها غلط یک مامور را به کل مجموعه این نیرو تعمیم داد، نباید فراموش کنیم که همین چند روز پیش ماموران پلیس در دفاع از مرزها و امنیت کشور به شهادت رسیدند و تا کنون ده ها شهید و صدها جانباز از سوی همین نیرو در راه امنیت کشور و شهروندانش تقدیم جامعه شده است است.»

این جامعه شناس راجع به برخورد با مامور متخلف نیز به ایسنا گفت: « قطعا باید با آن مامور متفاوت برخورد شود، البته گفته اند که فیلم تقطیع شده است ولی بهرحال آن مامور تخلف کرده که با شهروندی درگیر شده است هست، ولی پیشنهاد من این است که حتما از آن مأمور زن بپرسند که اصلا جهت چه پلیس شده است است؟ آیا نتوانسته خود را کنترل کند و جهت چه دست به آن کار زده است؟»

حریرچی ادامه داد: « باید بررسی شود که چه عواملی در این مامور باعث شده است تا آن اتفاق بیفتند، ما انسان ها که معصوم نیستیم و همه ما ممکن است اشتباه کنیم، بنابراین مورد نیاز است که ریشه های این عنوان شناسایی شود تا به دیگر ماموران در مورد آن آموزش داده شود و آنها مهارت کنترل خشم و اعصاب خود را ارتقاء دهند. »

با مأمور خاطی برخورد شود

وی با بیان اینکه آن مامور قطعا امروز از کرده خود پشیمان هست، تصریح کرد: «اما باید با این فرد برخورد مطابق قانون انجام شود و اتفاقا شرح و نحوه آن هم به مردم اطلاع داده شود تا مردم بدانند که پلیس در برخورد با تخلفات حتی با نیروی خودش هم تعارف نداشته و برخورد می کند. به هرحال آن مامور علی رغم مسئولیت خود عمل کرده و مامور پلیس تحت هر شرایطی هم که قرار بگیرد اجازه ندارد با لباس این نیرو و در حال ماموریت جهت این نیرو چنین برخوردی با مردم کرده و آن الفاظ را به کار ببرد.»

روز شنبه مهلت وزیر کشور جهت بررسی این اتفاق به آخر خواهد رسید و باید دید اتفاق ای که حتی نیروی انتظامی نیز از وقوع آن ابراز تاسف کرده به چه سرانجامی ختم خواهد شد، سرانجامی که قطعا در جایگاه اجتماعی پلیس میان مردم تاثیرگذار خواهد بود.

واژه های کلیدی: تصویر | برخورد | برخورد قاطع | نحوه برخورد | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs